Öğrenci Dekanlığı

Güçlü akademik ve idari kadronun yanında üniversiteleri üniversite yapan, başarılarını ve etkinliklerini belirleyen en önemli bileşenin öğrenci olduğuna inanıyoruz. Donanımlı, yetkin ve başarılı olmak için akademik gelişimin yanında kişisel, kültürel ve sosyal gelişim de son derece önemlidir.

Öğrenci Dekanlığı olarak, öğrencilerimizin ve mezunlarımızın üniversite ile bütünleştiği, kişisel, kültürel, sosyal ve profesyonel gelişimleri için üniversitenin her alanda desteğini hissettiği, her türlü sorununun çözümle buluşturulduğu, Yakın Doğulu olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadığı, verimli, aktif ve kaliteli bir üniversite yaşamı için gereken ortamı yaratmayı hedefliyoruz. Öğrenci Dekanlığı olarak, Yakın Doğu Ailesi’nin bir ferdi olan siz değerli öğrencilerimizin üniversitedeki hayatını zenginleştirmek ve kolaylaştırmak için her zaman yanınızdayız.

Misyonu
Öğrenci Dekanlığı, Yakın Doğu Üniversitesinin eğitim süresince ayrılmaz bir parçası olup; hizmetler, programlar ve imkanlar sağlayarak öğrencilerimize meslek kazandırma yanında yaşama hazırlamak, belgenin yanında bilgilerine katkı sağlamak, geleceği inşa edecek ellere güven duygusu aşılamak konusunda destek veriyor.

Öğrenci Dekanlığına bağlı birimler; Öğrenci Danışma ve İletişim Merkezi, Öğrenci Etkinlik Merkezi, Kariyer Planlama Merkezi ve Sosyal Sorumluluk Projeleri Merkezidir.

 

Öğrenci Danışma ve İletişim Merkezi

Yabancı Uyruklu / KKTC / TC Uyruklu Öğrenciler
Öğrenci Dekanlığı olarak öğrencilerimizin her türlü sorun ve sıkıntılarını giderebilmek için oluşturmuş olduğumuz online dilekçe sistemini kullanarak bize danışabilirler. Öğrenci dilekçe formumuzu üniversitemizin web sitesinden (www.neu.edu.tr), Öğrenci Dekanlığı ve Online Servisler başlıkları altında bulunan Öğrenci Dekanlığı Öğrenci Dilekçe Formunu tıklayarak doldurabilirsiniz.

Mezunlar
Yakın Doğu Üniversitesi Mezunlar Sayfasını kullanarak arkadaşlarınızla bir araya gelebilir, mezunları arama motorundan tarayarak güncel sınıf toplantılarından haberdar olabilirsiniz. Ofisimiz, Yakın Doğu Üniversitesi ve mezunlar arasında bir köprü görevi görmektedir. Mezunlar web sayfası, üniversite ile irtibatta kalmanıza yardımcı olup sosyal etkileşim, ağ ve her türlü gönüllü görevler için de fırsatlar sunar.

Engelli Öğrenciler
Tüm Yakın Doğu Üniversitesi öğrencileri ve özel ihtiyaçları olan öğrencilerimiz eşit muamele görmektedir. Gösterilen her çaba engelli öğrencilerin özel ihtiyaçlarına ve sorunlarına pratik çözümler sunmak içindir. Sunduğumuz desteklerin içeriği; akademik konularda yardım, ekstra özel ders ayarlamaları, okul tarafından resmi yazıyla üniversite tesislerine erişim kolaylığı, sınavlar sırasında mümkün olan her türlü yardımı sağlamak gibi hizmetlerle engelli öğrencilerimize destek sağlamaktayız.

Psikolojik Danışmanlık
Danışmanlık hizmeti almak isteyen öğrencilerimiz öğrenci dekanlığı ile iletişim kurarak Psikolojik Danışmanlık Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne (PDRAM) yönlendirilir. Öğrencilere üniversite yaşamları boyunca karşılaşmış oldukları stres, depresyon, kaygı/korku, üniversite yaşamına uyumda yaşanan zorluluklar, aile içi çatışmalar gibi pek çok konuda başvurabilecekleri bir danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Öğrenci, güncel sorununu ve sebeplerini psikolojik danışmanı ile birlikte tanımlayarak, çözüm yolları ve etkili başa çıkma yöntemleri geliştirir. Yakın Doğu Üniversitesi danışmanları öğrencilerin içinde bulunduğu bu zorluklarla yardımcı olabilecek eğitimli ve güvenilir uzmanlardır.

Öğrenci Etkinlik Merkezi
Öğrencilerin sosyal ve kültürel açıdan donanımlarının artırılmasına, birlik ve beraberlik duygularının geliştirilmesine yardımcı olacak oryantasyon günleri ve etkinlikler düzenlemektedir. Bu merkez etkinliklerin düzenlenmesi, öğrencilerin kulüplere ya da topluluklara yönlendirilmeleri, yurt içi ve yurt dışı etkinliklerde bireysel ve kurumsal olarak temsil edilmeleri gibi konularda da danışmanlık hizmeti vermektedir.

Kariyer Planlama Merkezi
Öğrencilerimizi üniversite yıllarında iş dünyasına hazırlamak, kendilerini tanımalarını ve geliştirmelerini, kendi kişilik özellikleri ve yeteneklerinin hangi alanlar için uygun olduğunu fark etmelerini sağlamalarını, hangi iş alanında nasıl bir kariyer yapabileceklerini sorgulamalarını sağlamak, kariyer hikayelerini ilk ağızdan öğrenerek kendi yollarını çizmek ve profesyonel yaşama en hazır şekilde başlamalarını sağlamak için kurulan birimimiz; tanıtım günleri, kariyer planlama, mülakat teknikleri gibi eğitici faaliyetler yapmakta, CV yazma ve iş görüşmesi eğitimi, fakültelerin, bölümlerin kariyer günleri, staj, yarı zamanlı ve tam zamanlı iş imkanları hakkında bilgi, kariyer festivali; işverenlerle tanışma fırsatı, sunulan imkanlardan birkaçıdır.

İş Olanakları
Yakın Doğu Üniversitesi öğrencileri ders saatleri dışında kalan zamanlarını değerlendirme, cep harçlığı ve tecrübe kazanabilme açısından başta kütüphane, hastane, bilgi işlem, öğrenci dekanlığı ve üniversitemizin diğer birimlerinde part-time çalışma imkanına sahiptirler. İş başvuruları Öğrenci Dekanlığı tarafından kabul edilmektedir.

Sosyal Sorumluluk Projeleri Merkezi
Tüm kampüsü Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında aktif tutup destek vermektedir. Sosyal sorumluluk, eğitim modelinin temel taşlarından biridir. Bizim hedefimiz gönüllü olarak programlar sunup kurumları bilinçlendirerek, insan hakları için mücadele etmek ve çok hassas gruplar için okuma yazma programları yürütebilmek adına farkındalık yaratıp sorumluluk projelerine teşvik ve iş birliği sağlamaktır. Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı bu tür projelerin tüm öğrenciler için eşit fırsatlar ve daha adil bir toplum inşa edebilmek için yardımcı olacağına inanmaktadır.

Öğrenci Kulüpleri ve Çalışma Alanları
Öğrenci Kulüpleri, öğrencilerimizin yeteneklerini ve birikimlerini ortaya koymaları ve paylaşabilmeleri açısından son derece önemli araçlardır. Öğrenciler sosyal çalışmalarını; Uluslararası İlişkiler Kulübü, Psikoloji Kulübü, Bilişim Teknolojileri Kulübü, Bilgisayar Kulübü, Bilgisayar Mühendisliği ve Programcıları Kulübü, Elektrik ve Elektronik Enstitüsü Kulübü, Mimarlık Kulübü, TDE Bölümü Mahur Beste Kültür ve Sanat Kulübü, Dil-i Şeyda Kulübü, Genç Kalemler, Özel Yıldız Kulübü, Animasyon Kulübü, Çevre Kulübü, Future Club, Fotoğrafçılık Kulübü, Tiyatro Kulübü, Halk Müziği Topluluğu ve Halk Oyunları Topluluğu Kulübü, Türk Musikisi Kulübü, Rock Kulübü, BEBF Kulübü, Basketbol Kulübü, Futbol Kulübü, Tenis Kulübü, Satranç Kulübü, Havacılık Kulübü, Hentbol Kulübü, Voleybol Kulübü, Masa Tenisi Kulübü, Yüzme Kulübü, Binicilik Kulübü, Dağcılık Kulübü, Badminton Kulübü, Dalgıçlık Kulübü, Atletizm Kulübü, Bisiklet ve Güreş Kulüpleri’nde gerçekleştirirler.

 

Siz Sorun Sadık Hoca Cevaplasın

© Copyright 2019 | Near East Technology