Sosyal-Kültürel-Akademik Hayat

Büyük Kütüphane
Gelişimin temelinin bilgi olduğuna inanan Yakın Doğu Üniversitesi, 15.000 m2 kapalı alan üzerine kurulu olan kütüphanesi ile dünya standartlarında hizmeti tüm kullanıcılarına sunmaktadır. 1.700,000’i aşkın kitabın bulunduğu kütüphanede, 60.000’den fazla elektronik dergi ile dünyanın her yerinden 500 milyon kaynağa erişim imkanı bulunmakta; 10.500 DVD, 17 film izleme kabini, 12 bireysel ve grup çalışma odası, 1000 kişilik 4 amfi tiyatro, 350 kişilik tiyatro sahnesi, 600 kişilik kafeterya ve 700 kişilik çalışma masası yer almaktadır. Kütüphane 24 saat boyunca hizmet sunan bir kültür ve bilgi erişim merkezidir.

Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi
Kaliteli ve etkin bir eğitimin kalbinde mutlaka bunu destekleyen birçok kültürel ve sportif aktivitenin bulunmasını önemseyen Yakın Doğu Üniversitesi, gökkuşağının tüm renklerini yansıtan bir üniversite olmayı misyon edinmiştir. Bu kapsamda her türlü ulusal ve uluslararası kongre, seminer, toplantı, konferans ve kültürel etkinliğin düzenlenmesine olanak sağlayacak biçimde tasarlanan Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’ni hayata geçirmiştir. Merkez, dört salon, bir büyük salon, iki fuaye, bir sergi salonu ve destek hizmet birimlerinden oluşmaktadır. Ayrıca merkezi ısıtma-soğutma sistemiyle donatılmış olan Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi bünyesinde bir TV stüdyosu, simültane tercüme odaları, idari ofisler, soyunma ve makyaj odaları ile dekor atölyeleri mevcuttur. Büyük Salon sahne olanakları yönünden konser, tiyatro, opera, sinema ve bale gösterilerine uygun olarak tasarlandı ve inşa edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Müzeleri
Yakın Doğu Üniversitesi kültürel ve sosyal hayata canlılık ve renk getirmek bilinciyle müzelere özel bir önem vermektedir. Üniversitemiz, Müzeler Daire Başkanlığı’nı oluşturarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kültür ve sanat hayatına yeni bir boyut kazandırmayı hedeflemiş, bünyesinde İletişim Müzesi, Denizcilik Tarihi Müzesi, Sanat Galeri Müzesi, Araba Müzesi, Milli Tarih Müzesi ve Herbaryum Merkezi oluşturmuştur. Kıbrıs Türk toplumunun kültürel, sanatsal birikimine, layık olduğu kalıcı katkıyı sağlayacak müzelerin bir başka temel hedefi de bu alanlarla ilgili öğrencilerin taleplerini karşılayabilmektir.

Yakın Doğu FM/Yakın Doğu TV
Yarınlar için birkaç adım önde olmanın en önemli koşullarından biri de medyayı doğru kullanabilmektir. Bu amaçla hayata geçen Yakın Doğu TV ve Yakın Doğu FM, içinde bulunduğu İletişim Kompleksi’ndeki tüm öğrenciler için, hem gerçek ortamında öğrenme sürecini geliştirmek, hem de profesyonel yayıncılığın önemli noktalarını aktarmak amacıyla bir eğitim ve uygulama laboratuvarı görevi görmektedir. Yakın Doğu TV ve Yakın Doğu FM bünyesinde yer alan, son teknolojiyle oluşturulmuş yayın stüdyoları, 3 prodüksiyon stüdyosu, reji üniteleri, canlı yayın alt yapısına sahip 200 kişilik amfi, yapım ve yayın ünitelerinde öğrencilerimiz teorinin yanı sıra pratik eğitim alabilme imkanına da sahiptir. Bu çok yönlü eğitimi alan öğrencilerimiz, tüm yerel ve uluslararası medya kuruluşlarında çalışabilecek düzeyde teknik ve zihinsel beceriye sahip olmaktadır.

Bize Sorun

© Copyright 2020 | Near East Technology