Dünya Sıralaması

Öğrenim, araştırma, akademik kaynak gösterimi, endüstriyel bağlantılar, uluslararası vizyon ve öğretim kalitesi kriterlerine göre yapılan ve dünyanın önde gelen üniversitelerinin yer aldığı sıralamada Yakın Doğu Üniversitesi olarak, dünyadaki tanınmış bir çok üniversiteyi geride bırakarak Times Higher Education (THE) 2024 “Dünya Üniversiteleri Sıralaması”nda 601 – 800 bandında, Bilgisayar Bilimleri ve Mühendislik alanlarında dünyada ilk 250’de, Fizik Bilimlerinde 251-300; Sosyal Bilimlerlerde 501-600, Klinik ve Sağlık Bilimlerinde ise 601-800 bandında yer aldık. Ayrıca, Eğitim Kalitesi alanında ise Dünyanın 46. üniversitesiyiz.

AD Scientific Index tarafından hazırlanan “En İyi Üniversiteler Sıralaması 2024”te Yakın Doğu Üniversitesi; Dünyanın en iyi 96. özel üniversitesi, Avrupa’nın en iyi 14. özel üniversitesi, Türkiye’de en iyi ilk 5 üniversite arasında, Türkiye’de en iyi 2 vakıf üniversitesinden biri, KKTC’nin ise en iyi üniversitesi olarak yer aldık.

ODTÜ URAP’ın açıkladığı, “2023-2024 Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda Yakın Doğu Üniversitesi Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden değerlendirilen 119 üniversite arasında, Türkiye genelinde ilk 10 üniversite arasında yer aldı. Vakıf üniversiteleri arasında da Koç Üniversitesi ile birlikte en iyi iki vakıf üniversitesinden biri olarak gösterildik.

Yakın Doğu Üniversitesi; Shanghai Ranking’in yayınladığı “Akademik Başlıklarda Global Sıralama 2023”te “Elektrik ve Elektronik Mühendisliği” alanında dünyanın en iyi ilk 500, “Fizik” alanında en iyi ilk 400 üniversite arasında ve Türkiye genelinde en iyi ilk üç üniversite arasında yer aldık!

US News & World Report’un yayımladığı ‘’En İyi Global Üniversiteler 2022 - 2023’’ alan sıralamasında Yakın Doğu Üniversitesi, mühendislik alanında KKTC’nin en iyi üniversitesi, Türkiye’nin en iyi vakıf üniversitesi olduk!

THE 2023 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması listesine ulaşmak : https://www.timeshighereducation.com/impactrankings#!/page/0/length/25/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/undefined