Dünya Sıralaması

Öğrenim, araştırma, akademik kaynak gösterimi, endüstriyel bağlantılar, uluslararası vizyon ve öğretim kalitesi kriterlerine göre yapılan ve dünyanın önde gelen üniversitelerinin yer aldığı sıralamada Yakın Doğu Üniversitesi, dünyadaki tanınmış bir çok üniversiteyi geride bırakarak “Times Higher Education (THE) 2020 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması”nda Eğitim Kalitesi (Quality Education) alanında 101-200 bandında yer aldı. Kuzey Kıbrıs’tan iki üniversitenin yer aldığı sıralamada, Türkiye’den ise 35 üniversite yer alıyor. Yakın Doğu Üniversitesi listede bulunan Türkiye Üniversiteleri arasında 2., KKTC Üniversiteleri arasında ise 1. sırada yer aldı.

Times Higher Education (THE) 2020 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması, dünyanın her yerinden üniversitelerin sosyal ve ekonomik etkilerini Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda sıralanıyor. Çeşitli hedef kriterleri doğrultusunda hazırlanan listede, Sağlık ve Refah, Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar ile Kaliteli Eğitim Hedefleri başta olmak üzere, Cinsiyet Eşitliği, İyi İş ve Ekonomik Büyüme, Endüstri, Yenilik ve Altyapı, Azaltılmış Eşitsizlikler, Sürdürülebilir Şehir ve Toplumlar, Sorumlu Tüketim ve Üretim, İklim Çalışmaları, Hedefler İçin Ortaklıklar gibi birçok hedef bağlamında dünya genelindeki üniversiteler değerlendiriliyor.

THE 2020 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması listesine ulaşmak için: https://www.timeshighereducation.com/rankings/impact/2020/overall#!/page/0/length/25/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/undefined