Dünya Sıralaması

Öğrenim, araştırma, akademik kaynak gösterimi, endüstriyel bağlantılar, uluslararası vizyon ve öğretim kalitesi kriterlerine göre yapılan ve dünyanın önde gelen üniversitelerinin yer aldığı sıralamada Yakın Doğu Üniversitesi olarak, dünyadaki tanınmış bir çok üniversiteyi geride bırakarak Times Higher Education (THE) 2023 “Dünya Üniversiteleri Sıralaması”nda 601 – 800 bandında, Etki Sıralaması “Eğitim Kalitesi” alanında 46., “Sağlık ve Refah” alanında 307-400, “Genel Sıralama”da 401-600, “Hedefler İçin Ortaklık” ise 801-1000 bandında yer aldık.

Alan sıralamalarında da yükselişimizi sürdürerek Bilgisayar Bilimleri alanında dünyanın en iyi ilk 175, Mühendislik alanında ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer aldık. Diğer yandan; “Eğitim” alanında dünyada 401 – 500, “Klinik ve Sağlık” alanında ilk 501- 600, “Yaşam Bilimleri” ve “Sosyal Bilimler” alanlarında da dünyada 601 – 800 bandında yer aldık. Üniversitemiz THE 2022 Sanatsal üretim ve kente katkıların ölçüldüğü “Sürdürülebilir Şehirler ve Toplumsal Kategorisi’nde ise dünyada ilk 200 üniversite arasında yer aldı.

Times Higher Education (THE) 2023 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması, dünyanın her yerinden üniversitelerin sosyal ve ekonomik etkilerini Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda sıralanıyor. Çeşitli hedef kriterleri doğrultusunda hazırlanan listede, Sağlık ve Refah, Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar ile Kaliteli Eğitim Hedefleri başta olmak üzere, Cinsiyet Eşitliği, İyi İş ve Ekonomik Büyüme, Endüstri, Yenilik ve Altyapı, Azaltılmış Eşitsizlikler, Sürdürülebilir Şehir ve Toplumlar, Sorumlu Tüketim ve Üretim, İklim Çalışmaları, Hedefler İçin Ortaklıklar gibi birçok hedef bağlamında dünya genelindeki üniversiteler değerlendiriliyor.

THE 2023 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması listesine ulaşmak : https://www.timeshighereducation.com/impactrankings#!/page/0/length/25/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/undefined