Sıkça Sorulan Sorular
Genel

Kıbrıs’ta hayat pahalı mı ?
Öğrenci adayları için KKTC ve üniversitemizin bulunduğu şehir olan Lefkoşa’da hayat bilinenin aksine Türkiye’ye göre çok daha uygundur. Türkiye’deki büyük şehirler ile Kıbrıs’taki öğrenci hayatı karşılaştırıldığında Kıbrıs’taki öğrenci hayatının daha avantajlı olduğu görülmektedir. İçme suyunun ise çok yüksek ücretlerde satıldığı bilgisi yanlış bir bilgidir.

Kıbrıs’a ulaşım kolay mı? Ulaşım ücretleri nasıl?
Kıbrıs’a ulaşım havayolu ve denizyolu ile yapılmaktadır. Günümüzde Ercan havaalanına Türkiye’den uçak seferleri bulunmaktadır. Doğrudan seferler birçok şehirden gerçekleşirken, aktarmalı yapılan seferler ise daha geniş bir ulaşım fırsatı sunmaktadır. Ücretler; sezona göre farklılık gösterebilmektedir. Birçok havayolu şirketi sunduğu promosyonlarla ulaşımı çok daha kolay ve ucuz hale getirmektedir. Yıl boyunca Mersin ve dönem dönem Alanya, Hatay ve Tarsus’tan denizyolu ile ulaşım sağlanmaktadır

Okurken çalışabilir miyim ? Üniversitenizde çalışma imkanı var mıdır ?
Öğrenciler, üniversitemiz bünyesindeki birimlerde ihtiyaç duyulduğu durumlarda yarı zamanlı olarak görev alabilirler. Öğrencilerin, KKTC yasalarına göre haftada 20 saat, yarı zamanlı olarak üniversite dışında çalışmaları mümkündür. Öğrencilerimiz, kampüs içerisinde bulunan idari birimlerde (Kütüphane, Spor Kulesi, YDÜ TV, Bilgisayar laboratuvarları vb.) saat ücret karşılığında çalışabilmektedirler.

Ada içi ulaşım nasıl sağlanmaktadır ?
Üniversitemizin sabah 06.30 ile akşam 20.15 saatleri arasında Kampüs-Lefkoşa, Lefkoşa-Kampüs karşılıklı seferleri ile Girne, Mağusa ve Güzelyurt’a da ücretsiz servisleri bulunmaktadır.

İlk gelişte pasaport zorunlu mudur ?
Üniversitemize kayıt yaptıran yeni öğrenciler gelmeden gerekli belgeler ile pasaport başvurusunda bulunabilirler. Adaya pasaport ile giren öğrencilerimiz daha sonra öğrenci vizesi işlemlerini (muhaceret) yapmaktadırlar. Pasaport işlemlerinin yetişmemesi durumunda nüfus cüzdanı ile KKTC’ye giriş yapılabilir. Ancak, Muhaceret işlemlerinde herhangi bir sorun yaşanmaması için pasaportla giriş tavsiye edilmektedir.

KKTC’de sağlık imkanlarından nasıl faydalanabilirim?
Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Diş Hastanesi’nde SGK kapsamında bulunan öğrencilerimize 7/24 ücretsiz sağlık hizmeti verilmektedir.

Askerlik işlemleri üniversite tarafından yapılıyor mu? 
2000 ve öncesi doğumlu erkek öğrencilerimiz için askerlik durum belgesi kayıt belgeleri ile birlikte üniversiteye teslim edilmektedir. Kayıt esnasında öğrencimizin askerlikle bir ilişkisinin bulunmaması gerekmektedir. Kayıt tarihinden sonra sona erecek tecil işlemleri ile Öğrenci İşleri ilgilenir ve gerekli tecil işlemleri gerçekleştirilir. Özel Öğrenci olarak kayıt yaptıran öğrencilerimizin askerlik tecil işlemleri üniversitemiz tarafından yapılmamaktadır.

Kayıt dondurma işlemi yapabilir miyiz, gerekli işlemler nelerdir?

Uygun koşulları sağlama durumunda kayıt dondurma işleri yapılabilir. Detaylı bilgi Öğrenci İşleri Müdürlüğü’nden alınabilir.

Muhaceret İşlemleri
Muhaceret işlemi TC ve yabancı uyruklu tüm öğrenciler için gereklidir.

Öğrenci İzni alabilmek için yapılması gereken adımlar; KKTC sınır kapısından giriş yaparken üniversitenin size vermiş olduğu öğrenci kabul belgesi veya davet yazısı ile sorumlu memura ibraz edilir.

Sınır kapısından öğrenci giriş vizesi aldıktan sonra kabul aldığınız üniversiteye gidip kayıt işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir.

Kayıt işleminizi yaptırdıktan sonra icisleri.gov.ct.tr adresine girip ana menüde bulunan “Online İşlemler” menüsünde “Öğrenci İzinleri” linkini tıklayarak Muhaceret sistemine kayıt işlemlerini başlatınız.

a. İlk kez kayıt yaptıracak öğrenciler burada bulunan “Yeni Kayıt” butonuna basıp gerekli bilgileri doldurduktan sonra kendilerine ePosta ve/veya SMS yolu ile gelecek olan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz.
b. Daha önce kayıt yaptıran öğrenciler burada bulunan “Giriş” butonuna tıklayarak önceden almış oldukları kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirler.

 1. Sisteme giriş yaptıktan sonra buradaki adımları takip ederek yapılması gerekli olan işlemleri yapmaları gerekmektedir.
 2. Muhaceret sisteminden Yabancı Kayıt Numarası (YKN) almayı unutmayınız ve bu numarayı kaybetmeyiniz. Devlet dairelerinde yapılacak olan tüm işlemlerde YKN numarası ile yapılacağından gerekli olacaktır.
 3. Sağlık raporu için gerekli adımlar yapılır.

a. Geçerli bir sağlık raporunuz varsa “Geçerli Bir Sağlık Raporum Var” seçeneği seçilir.

i. Üniversitenizin bağlı olduğu ilçe hastanesine gidiniz.
ii. Öğrenci izinleri bölümünden raporunuzu doğrulatınız.
iii. Sağlık Rapor harcınızı sistem üzerinden ödeyiniz.

b. Geçerli bir sağlık raporunuz yoksa “Geçerli Bir Sağlık Raporum Yok” seçeneğini seçilir.
i.   Laboratuvar harcınızı sistem üzerinden ödeyiniz.
ii.  Sistemde size ismi ve adresi belirtilen laboratuvarda sağlık testlerinizi yaptırınız.

 1. Sağlık raporu sonucuna göre muhaceret harç ödemesini sistem üzerinden online ödeme yapabilirsiniz.
 2. Sistem öğrenci izninizin hazır olduğunu gösteriyorsa, öğrenci izin belgenizi almak için kayıtlı olduğunuz üniversitenizin öğrenci işlerinden alabilirsiniz.
Bölümler, Burslar

Burslar & özel indirimler hakkında bilgi verir misiniz ?

Burslar Hazırlık Okulunda da geçerli mi?
Tüm burslar İngilizce Hazırlık Okulumuz için de geçerlidir.

ÖSYM bursları ile özel indirimler birbirine ekleniyor mu ?
Eğitim ücretleri üzerinden tercih bursu oranında indirim yapılmaktadır.

Eğitim dili ingilizce mi? İngilizce hazırlık programınız var mı ?
Birçok Türkçe akademik iki yıllık ve dört yıllık programlarımızın yanında İngilizce dilinde eğitim veren programlarımız da bulunmaktadır. Eğitim dilleri ÖSYM tercih kılavuzunda, üniversitemizin web sayfası ve broşürlerinde belirtilmektedir. İngilizce eğitim yapan bölümlere yerleşmeniz halinde; İngilizce seviyenizi gösteren herhangi bir uluslararası sertifikanız –TOEFL/IELTS vb.- yoksa üniversitemizin düzenlemiş olduğu İngilizce Seviye Tespit sınavına alınmaktasınız. Seviyenize göre bir dönem ya da iki dönem İngilizce hazırlık okulunda eğitim gördükten sonra okuyacağınız bölüme geçebilmektesiniz. İngilizce seviye tespit sınavından başarılı olan öğrenciler doğrudan birinci sınıftan başlamaktadırlar.

Diplomanızın YÖK’ten denkliği var mı ?
Diplomamız, YÖK’ün yanı sıra birçok uluslararası denklik ve akreditasyon kurulu tarafından tanınan bir diplomadır. Üniversitemizin birçok ulusal ve uluslararası üyelikleri bulunmakla birlikte, birçok üniversite ve yurtdışındaki diğer yükseköğretim kuruluşları ile işbirliği ve öğrenci değişim anlaşmaları bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için:  https://aday.neu.edu.tr/neden-yakin-dogu/akreditasyonlar/

Üniversitenizde Yaz Okulu var mıdır?
Fakülteler öğrencilerimizden gelen talepler doğrultusunda yaz okulunda ders açmaktadırlar.

Üniversiteniz’de yatay geçiş ve bölüm değişikliği yapılıyor mu?
Öğrencilerimiz YÖK’ün belirlediği kriterler doğrultusunda hem bölüm değişikliği hem de yatay geçiş yapabilmektedirler.

Başarı sırası sınırlaması olan bölümleriniz hangileridir? 

 • Tıp Fakültesine yerleştirme işlemlerinde YKS ilgili puan türünde en düşük 50 bininci (50.000)
 • Diş Hekimliği Fakültesine yerleştirme işlemlerinde YKS ilgili puan türünde en düşük 80 bininci (80.000)
 • Eczacılık Fakültesine yerleştirme işlemlerinde YKS ilgili puan türünde en düşük 100 bininci (100.000)
 • Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde YKS ilgili puan türünde en düşük 100 bininci (125.000)
 • Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde YKS ilgili puan türünde en düşük 300 bininci (300.000)
 • Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde YKS ilgili puan türünde en düşük 250 bininci (250.000)
 • Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde YKS ilgili puan türünde en düşük 300 bininci (300.000) (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programları dâhil)

Not: İlgili puan türünde barajın içerisinde olan öğrenciler tercih edebilirler.

Kayıt yaptıracak öğrenciler için gerekli olan belgeler nelerdir (T.C. Uyruklu)?
Üniversitemizin 4 yıllık programlarına veya 2 yıllık programlarına TC. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarafından düzenlenen Üniversiteye Giriş Sınavları sonucunda yeterli puanı alarak yerleştirilmiş olmak.

YKS tarafından düzenlenen Üniversiteye Giriş Sınavı TYT puan türünden herhangi birinden taban puan ve üzerinde puan almak Özel Yetenek Bölümlerini tercih edebilmek için yeterlidir.

Kayıt olmak için istenilen belgeler:

 • Lise diplomasının aslı
 • 12 adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Sağlık raporu fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • YKS sonuç belgesi (internet çıktısı)
 • C. Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınan ve tüberküloz için akciğer skopisi veya akciğer grafisi ile HIV ve HCV tetkiklerini içeren sağlık raporları (Spor Bilimleri Fakültesi ile Hemşirelik bölümünü düşünenler tam teşekküllü kurul raporu alacaktır.)
 • 29 yaşından büyük erkek adayların askerlikle ilişkilerinin olmadığına dair belge. (Askerlik Durum Belgesi)
 • KKTC’de 3 aydan fazla ikamet edecek olan T.C. vatandaşlarının ülkeye pasaportla giriş yapmaları gerekmektedir. Bu nedenle öğrencilerin KKTC’ye gitmeden önce Türkiye’de pasaport almaları veya yenilemeleri gerekir. KKTC mevzuatına göre TC uyruklu öğrencilerin ilk kayıt işlemlerinde sağlık raporlarını ibraz etmeleri istenmektedir. Yalnızca TC Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınan ve tüberküloz için akciğer skopisi veya akciğer grafisi ile HIV ve HCV tetkiklerini içerir sağlık raporları KKTC makamları tarafından kabul edilmektedir.

Liseyi Yurtdışında Bitiren T.C. Uyruklu Öğrencilerin Kayıt Şartları
Ortaöğrenimini yurt dışında (KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti hariç) tamamlayan ve Üniversitemizde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin eğitimlerine ara vermeden MEB’dan alacakları lise diploması denklik belgesi ile Üniversitemize kayıt için başvuruda bulunabilirler.

Devam zorunluluğu var mı? 
Üniversitemiz mevzuatına göre tüm bölümlerimizde %70 devam zorunluluğu bulunmaktadır. Öğrenci odaklı eğitimimiz ile derslere devam akademik başarıyı ayrıca arttırmaktadır.

Kayıt yaptırmamız halinde Türkiye’ye yatay geçiş yapabilir miyiz?
Kabul koşulları yerine getirildiği takdirde ÖSYM kılavuzunda yer alan üniversitelere yatay geçiş yapma hakkınız mevcuttur. Yatay geçiş işlemleri YÖK, “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yandal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” ve Yakın Doğu Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından belirlenen prosedürlere göre yapılır.

Fakülte ve meslek yüksekokulu programlarının eğitim süreleri ne kadardır? 
Tıp Fakültesi eğitim süresi 6 (altı), Diş Hekimliği Fakültesi eğitim süresi 5 (beş), Eczacılık Fakültesi eğitim süresi 5 (beş) (hazırlık hariç) ve Veteriner Fakültesi eğitim süresi 5 (beş) yıldır. Diğer tüm lisans bölümleri eğitim süresi 4 (dört) yıl, ön lisans bölümleri eğitim yılı ise 2 (iki) yıldır.

Ek Tercihler nasıl yapılıyor?
YKS kayıtları sonrası mevcut kontenjanlarda kalan boş kontenjanlar için ÖSYM ek tercih kılavuzu yayınlamaktadır. Aday öğrenciler puanlarına göre tekrardan tercihte bulunabilirler. Ek tercihler yapılırken, lisans programlarında ÖSYS yerleşme puanı dengi veya üzerinde tercih yapılması gerekmektedir.

YKS – DGS – Özel Yetenek – Özel Öğrenci

Özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul ettiğiniz bölümlere burs veriyor musunuz ?
2023 TYT sınavlarından elde ettikleri puanlar ile adaylar ilgilendikleri özel yetenek bölümlerine ait sınavlara katılım gösterebilirler. Üniversitemiz, öğrenci adaylarına TYT puan sonuçlarına ve Özel Yetenek sınavında gösterdiği başarıya göre %75 ve % 100 oranında kesintisiz burs vermektedir. Sınav yerleri ve koşullarına ait detaylı bilgiler web sayfasından duyurulmaktadır.

Özel yetenek sınavlarından nasıl haberimiz olacak?
Özel yetenek sınavlarımız ile ilgili duyuruları neu.edu.tr ve aday.neu.edu.tr web sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

DGS Sınavı ile öğrenci alıyor musunuz, koşulları nelerdir?
DGS sınavı ile öğrenciler almış oldukları puanlar ve tercih ettikleri akademik programlar dahilinde üniversitemize ÖSYM tarafından yerleştirilebilmektedir. Öğrencilerin transfer edilen ders sayıları ve kaçıncı sınıftan başlayacağı şeklindeki bilgiler evraklarının (ders içerikleri, transkript) incelenmesinden sonra bilgi verilebilmektedir. Tercih döneminde de bu evraklarını mail ortamında üniversitemize ileten adayların incelemeleri hızlı bir şekilde yapılarak kendilerine bilgi verilmektedir.

Özel Yetenek bölümleriniz hangileridir? 

 • Antrenörlük Eğitimi
 • Spor Yöneticiliği
 • Rekreasyon
 • Grafik Tasarım
 • Plastik Sanatlar

Özel öğrenci kayıt koşullarınız hakkında bilgi alabilir miyim?
Üniversitedeki programlardan herhangi birine kayıtlı olmayan ve kendisine sadece bazı derslere katılabilme izni verilen kişiler ”özel öğrenci” statüsünde kaydedilirler. Bu statüdeki bir öğrenciye diploma veya unvan verilemez. Ancak, Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve aldığı dersler ile bu derslerdeki başarısını gösteren bir belge verilir. Bu öğrencilerin kayıt işlemleri Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından ilgili yönetmeliğe uygun olarak yapılır. Özel öğrenci olarak başvuranlardan en az lise diploması aranır.

Kampüs

Üniversitenizin kampüsü bir öğrenci için gerekli olan alanlara sahip midir?
Yakın Doğu Üniversitesi kampüsü; öğrencilere gerekli tüm olanakları sunmaktadır. Mini bir şehir niteliği taşıyan Yakın Doğu Üniversite kampüsü içerisinde fakülteleri, yüksekokulları, enstitüleri, Yakın Doğu Hastanesi ve Diş Hekimliği Hastanesi, Yakın Doğu Hayvan Hastanesi, laboratuvarları, araştırma merkezleri, atölyeleri, bilgisayar merkezleri, kültür merkezleri, radyo ve televizyon stüdyoları, Büyük Kütüphanesi, Kıbrıs Araba Müzesi, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, yurtları, Spor Kulesi, olimpik kapalı yüzme havuzu ve diğer sosyal ve sportif tesisleri ile öğrencilere zengin bir akademik ve sosyal hayat sunmaktadır.

Üniversitenizde yemekhane dışında yemek yiyebileceğimiz yerler var mı?
Öğrencilerin istedikleri saatte değişik alternatiflerle beslenme ihtiyacını karşılayacağı, arkadaşları ile ders çalışabileceği veya keyifli dakikalar geçirebileceği kafeterya, yemekhane, restoran, pastane, kantin ve benzeri tesisler kampüs bünyesinde bulunmaktadır. Yakın Doğu Üniversitesi Merkezi Yemekhane, Öğretmen Yemekhanesi, Hastane Yemekhanesi ve diğer ünitelerimiz aynı anda 4.500 kişiye hizmet verebiliyor. Gün içerisinde tüm üniversite mevcudunun yiyecek, içecek ihtiyacını karşılayacak kapasitesiyle dört dörtlük hizmet verilmektedir.

Kampüs içerisinde alternatif beslenme olanakları son derece geniştir; 42 kantin/ kafede verilen bu hizmetler ve ünitelerden bazıları; Merkez Cafe (Öğrenci Restaurant), Köprü Restaurant, Cafe Dolphin, Aqua Cafe, Havuz Kantin, Fuaye Kantini, Kütüphane Kafeteryası, Börek Evi, Vitamin Bar, Chicken House, Tekno Cafe, Eğitim Sarayı Kafeteryası, Kafo Cafe ve Medi Cafe’den oluşuyor.

Üniversite kampüs ortamı güvenli midir?
Yakın Doğu Üniversitesi için öğrencilerine güvenli bir kampüs hayatı sunmak çok önemlidir. Kampüs ve yurt bölgelerinde haftanın 7 günü 24 saat görev yapan güvenlik görevlileri ve kamera takibi ile Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsü içerisinde öğrencilerimize huzurlu ve güvenli bir yaşam sunulmaktadır.

Öğrenci kulüp etkinlikleriniz var mı?
Öğrenciler tarafından kurulup yönetilen, kendi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ders dışı zamanlarını sosyal, kültürel ve sportif alanlarda aktiviteler ile değerlendirmelerini sağlayan 75’i aşkın öğrenci kulübü yıl boyunca aktif haldedir.

Yurtlar

Yurt imkanları nelerdir?
Kampüsümüzde, yurtlar, apart yurtlar ve rezidans olmak üzere toplam 3 farklı konaklama imkanı bulunuyor. Bir yurt 250-300 yatak kapasitesine sahip olup, tüm yurtlar toplamda 5.500 yatak kapasitesindedir.

Her yurtta çalışma odası, oturma guruplarının bulunduğu TV odaları, mutfak, 16. Yurt binasında çamaşır/kurutma makinelerinin bulunduğu merkezi çamaşırhane mevcuttur. Ayrıca öğrencilerimizin yemek ihtiyaçlarını giderebilecekleri kafeteryalar ve spor kompleksi yürüme mesafesindedir.

Yurt tipleri nelerdir?
Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde 1, 2, 3 ve 4 kişilik oda kapasitelerine sahip 7 kız yurdu, 6 erkek yurdu olmak üzere 13 blokluk yapı düzeni içerisinde yurtlar, apartlar ve rezidans tipi yurtlar mevcuttur.

Yurtlar
1 ve 2. yurtlarımızda öğrencilerimize yatak, dolap, çalışma masası, kitaplık, sandalye ve internet bağlantısı sunuluyor.
4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 15. yurtlarımızda yatak, dolap, çalışma masası, kitaplık, sandalye, internet bağlantısı, mini buzdolabı, telefon ve 2 kişilik odalarda TV bulunuyor.

12, 14 ve 16. yurtlarımızda yatak, dolap, çalışma masası, kitaplık, sandalye, internet bağlantısı, mini buzdolabı, telefon, TV ve oda içerisinde tuvalet-banyo bulunuyor. Ayrıca, Türksat, D-Smart, Digitürk, Hotbird uydu alt yapısı mevcut.

Rezidans
Rezidans odalarımız içerisinde tuvalet, banyo, TV, buzdolabı, internet, merkezi ısıtma ve klima bulunuyor. Ayrıca, burada konaklayan öğrencilerimiz için günlük 3 öğün yemek imkanı veriliyor, oda temizliği yapılıyor. Tek kişilik ve iki kişilik odalarımız da öğrencilerimize seçenek olarak sunulmuştur.

Apart Yurtlar
Öğrencilerimize kendilerini evlerinde hissettirebilmek için gerekli tüm konforu sunan apart yurtlarımızda tek yatak odalı, iki yatak odalı ve üç yatak odalı seçenekler sunuluyor. Apart tipi lüks dairelerde yatak, koltuk, TV masası veya etajerden oluşan oturma grubu, çalışma masası, yemek masası ve sandalyeleri, elbise dolabı, mutfak bankoları, inverter klimalar, buzdolabı, elektrikli ocak ve fırın, çamaşır makinesi, kirli elbise dolabı, LCD televizyon, Türksat, D-Smart, Digitürk, Hotbird ve uydu alt yapısı, internet bulunuyor. Tüm binalarda kesintisiz sıcak su sağlayan sıcak su sistemleri yer alıyor.

Yurt oda ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim?
Yurt ücretlerimiz ile ilgili detaylı bilgiyi https://aday.neu.edu.tr/yurtlar/yurtlar/ alabilirsiniz.

Öğrenci Yurduna başvuru yaparken oda arkadaşımı seçebilir miyim?
Başvuru formunda birlikte kalmak istediğiniz arkadaşınızın ismini belirttiğiniz veya 2 arkadaş birlikte başvurduğu takdirde, olanaklarımız içerisinde size yardımcı olunmaya çalışılmaktadır.

Oda arkadaşımla anlaşamadığım takdirde oda değişikliği yapabilir miyim?
Yurt yöneticisine oda değişikliği talebini dilekçe ile bildiren öğrencilerin talepleri değerlendirilmeye alınır, talep uygun bulunursa değişiklik yapılır

Kayıt yenilemem için ne yapmam gerekir?
Öğrenci Yurdunda kalan öğrencilerimiz bir sonraki yıl da yurtta kalmaya devam etmek istedikleri takdirde, Mayıs ayında başlayan yeni dönem rezervasyonu için Yurtlar Müdürlüğü’ne başvurup yurtta kalma süresini uzatabilirsiniz.

Odama misafir alabilir miyim?
Öğrenci Yurdunda odalara misafir alınmamaktadır.

Hayvan besleyebilir miyim?
Öğrenci Yurdu içerisinde evcil dahi olsa hayvan beslenememektedir.

Öğrenci Yurduna afiş, poster, duyuru, resim vs asabilir miyim?
Öğrenci Yurdu Müdürlüğü’nün onayı alınarak duyuru veya afiş asılmasına izin verilebilir.

Öğrenci Yurdunda alışveriş yapabileceğim yerler var mı?
Kampüs içerisinde yürüyüş mesafesinde market bulunmaktadır.

Yanımda gelirken; yastık, yastık kılıfı, nevresim takımı, yorgan gibi yatak malzemelerimi getirmem gerekiyor mu?
Yeni kayıtlı öğrenciye 1 defaya mahsus olmak üzere yastık, yastık kılıfı, çarşaf verilmektedir.

Odama mini buzdolabı koyabilir miyim?
Odalarımızda (2. Yurt haricinde) mini buzdolabı yer almaktadır.

Öğrenci Yurduna girerken ödediğim depozito ücretinin amacı nedir; ne zaman geri alabilirim?
Depozito ücreti, öğrencinin Öğrenci Yurdunda yapabileceği zararlara karşılık tutulur. Öğrenci Yurduyla ilişiği kesilmedikçe geri ödenmez. Depozito ücretinin geri ödenebilmesi için, öğrencinin Öğrenci Yurdu borcunun bulunmaması, teslim aldığı yurt eşyalarını eksiksiz ve sağlam olarak geri teslim etmesi ve mezun olması gerekmektedir. Mezun durumunda olmayıp yurtla ilişiğini kesen öğrencinin depozit ücreti eğitim ücretine aktarılır.

Yazın Öğrenci Yurdunda kalabilir miyim?
Yaz okuluna devam edecek olan öğrencilere öncelik verilmektedir. Yaz dönemi yurtlarda kalmak isteyen öğrenciler kayıt yaptırıp yurtlarda kalabilirler.

Yurtlara en erken hangi tarihte girebilirim; yurtlardan en geç hangi tarihte ayrılabilirim?
Öğrencilerin yurtlara, öğrenim döneminin başlangıcından en erken 3 gün önce girmesi ve yurtlardan dönem bitiminden en geç 3 gün sonra ayrılması gerekmektedir.

Yurtların giriş – çıkış saatleri var mı?
Yurtlara son giriş saati 00:00′dir. İsteyen öğrenciler, Yurt Müdürlüğünden yazılı izin alarak izinlerini uzatabilirler.

Annem, babam, kardeşim veya arkadaşım odamda kalabilir mi?
Yurtlarımızda kalmakta olan öğrencilerimiz, – yer durumumuzun müsait olması halinde – misafirlerini Günlük Misafir Ücreti mukabilinde kampüs içerisinde belirlenen noktalarda geçici süreler ile ağırlayabilmektedirler.

Sağlık sorunum olduğunda Üniversitede başvurabileceğim bir yer var mı?
Kampüs içerisinde bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesinde ve YDÜ Diş Hastanesinde, SGK kapsamında olan öğrencilerimiz 7/24 tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

Odamda alkollü içecek bulundurabilir miyim?
Yurtlarda, yurtlar bölgesinde ve kampüs içerisinde alkollü içecek bulundurulmasına ve/veya tüketilmesine izin verilmemektedir.

Yurt binası içerisinde (öğrenci odaları ve diğer tüm alanlarda) sigara içebilir miyim?
44/2008 sayılı kanun gereğince, Yurt binalarımız içerisinde (öğrenci odaları ve diğer tüm alanlarda) sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımına izin verilmemektedir.

Yurt odamda internet servisi var mı?
Tüm yurtlarımızda 24 saat kesintisiz internet hizmeti verilmektedir.

Yurtlarda indiriminiz var mı?
Kampüste kalan öğrenciler üniversite yurtlarında yaşamaya devam etmeleri halinde kaldıkları yurt tipine göre yurt ücretlerinde daha fazla indirim hakkına sahip olmaktadır.

Taksitlendirme olanakları?
Yurt ücretleri yıllık peşin olarak ödenmektedir. Paket alan öğrencilere ise 8 taksit imkanı sunulmaktadır.

Kampüs içerisinde konaklama imkanımız var mı?
Tüm yurtlarımız kampüs içerisinde yer almaktadır. Bir çok farklı tipte yurt imkanımız bulunmaktadır. Yurt tipleri hakkında detaylı bilgiyi https://aday.neu.edu.tr/yurtlar/yurtlar/adresimizinden alabiliriniz.

Kız ve Erkek öğrenciler aynı yurtta mı kalıyor?
Kız ve erkek yurtları ayrı binalara sahiptir.

Ulaşım nasıl sağlanmaktadır?
Üniversitemizin sabah 06.30 ile akşam 20.15 saatleri arasında Kampüs-Lefkoşa, Lefkoşa-Kampüs karşılıklı seferleri ile Girne, Mağusa ve Güzelyurt’a da servisleri bulunmaktadır.