Spor

Sosyal ve Sportif Olanaklar
Eğitim alanında Kıbrıs’ta ve dünyada önemli bir referans noktası haline gelen Yakın Doğu Üniversitesi, sportif alanda gerçekleştirdiği örnek atılımlarla da ada sporunun uluslararası arenaya taşınmasına ve kıtalara damga vuran bir ivme kazanmasına öncülük ediyor. Futbol hariç diğer tüm dallarda 1.691 lisanslı sporcu ile tüm branşlarda şampiyonluklara imza atan üniversitemiz, kampus içerisinde yer alan yüzme havuzu, tenis kortları, futbol sahası, jimnastik salonu, açık ve kapalı spor salonları, kültür merkezleri ile çeşitli sosyal, sportif ve kültürel olanaklar sunuyor.

Olimpik Yüzme Havuzu


Ülkemizin ilk ve tek olimpik kapalı yüzme havuzu olma özelliğini taşıyan tesisimiz 2.700 metre karelik alanı kapsamaktadır. Modern iç donanımı ile merkezi ısıtma sisteminin bulunduğu havuzun 16 metre yüksekliği, 50×20 metre boyu, 1.000 kişilik seyirci kapasitesi ve kafeteryası bulunuyor. Tesiste su topu, kule atlayışı ve su balesi gibi spor dallarının yanı sıra yüzmeye yeni başlayanlar için de yüzme kursları düzenlenmektedir.

RA-25 Spor Salonu


Yakın Doğu Üniversitesi tarafından tasarlanan ve üretilen, KKTC’nin enerjisini güneşten alan tescilli ilk yerli otomobili olan RA-25’ten adını alan NEU RA-25 Spor Salonu, çok amaçlı spor faaliyetlerine hizmet verebilecek yeterliliklere sahiptir. Basketbol, hentbol, voleybol ve badminton gibi spor branşlarının organizasyonlarının yapılmasına imkan sağlayan NEU RA-25 Spor Salonu, özel ses sistemi ile çeşitli tören ve konserlerin de düzenlenebileceği uluslararası kriterlere uygun olarak donatıldı.

Spor Kulesi


Her yaşta ve her branşta sporu desteklemek ve yaygınlaştırmak için çalışan Yakın Doğu Üniversitesi spora ciddi yatırımlar yapmaya devam ederek kampüs içerisinde uzman eğitmenleri ile en son teknolojik cihazlarla bilinçli, planlı ve programlı spor hizmeti sunacak Spor Kulesi inşa etti. Salonda, dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilen İtalyan markası Panatta ürünleri kullanılıyor. Ayrıca yeni spor trendleri olan Inbody, Bodyshape yürüyüş bandı, Kriyoterapi sauna ve Vacu Activ Bodyshape cihazları ile hizmet veriliyor.

Spor kulesinde, son teknoloji kardio cihazları ile fitness, step, aerobic, spinning, TRX, Kangoo Jumps, Total Body, Uzak Doğu sporları ve daha birçok branşta hijyenik bir ortamda spor yapma imkanı sunuluyor. Pilates, Yoga, Functional Balance, X Body, Zumba, Spinning, Boks, Brazilian Jiu Jitsu, Shotokan Karate, Kettlebell, Jimnastik gibi sayısız seans gruplarının yanı sıra, yaş gruplarına özel dans eğitimleri veriliyor. Spor branşları yanında sporcu beslenmesi ve ürünleri ile diyetisyen hizmeti eşliğinde Çocuklar ve Kadınlara Özel Bölümler ile uygun hizmet veriliyor.

Özel gereksinimli bireyler için de kendilerine özel olarak hazırlanan programlarla uzman eğitmenler tarafından spor yapabilme imkanı tanınıyor. Spor Kulesi’nde uzmanlaşmış eğitmenler tarafından kişilerin ihtiyaçlarına göre programlar hazırlanırken testler de yapılıyor.